trešdiena, 2008. gada 8. oktobris

e-pārvaldes piemēri

Divi e-pārvaldes piemēri:

Paygov vietne...

Kas tas ir:
Portāls, kurā var veikt maksājumus valdības iestādēm.

Kāpēc tas ir labs:
Zinot, ka CSDD nesen vēl varēja norēķināties tikai ar skaidru naudu, kuru varēja izņemt Parex bankomātā (kur plēš nereālas komisijas)... manuprāt šī vietne ir vienkārši super. Nodokļu nomaksa ar kredītkarti - kas var būt labāks par to! Un kāpēc, lai tas nebūtu iespējams? Ja es varu fotoaparātu nopirkt internetā, kāpēc, lai es nevarētu samaksāt, teiksim, automašīnas vides nodokli internetā?
Manuprāt, shēma ir vienkārša un gana uzticama. Ienāc, reģistrējies, ja vajag, samaksā, ja kas - izdrukā maksājuma uzdevumu! un tālāk nosūti to savam VID inspektoram pa e-pastu!
Protams, es īsti nevaru iedziļināties, kas tieši ir apmaksājams šajā vietnē, taču ideja ir vērtīga. Domāju, ka to atbalstītu gan fiziskas, gan juridiskas personas.
Tas taupa laiku, ir ērts, vienkāršs un pieejams jebkur, kur ir internets! Turklāt - par dažiem pakalpojumiem var uztaisīt pat regulāro maksājumu! Gluži kā līzings... :)

Šī konkrētā lapa gan nepiedāvā nomaksāt pilnīgi jebko, jo daudzas valsts aģentūras tai vēl nav pieslēgušas savus pakalpojumus. Taču ir skaidrs, ka tas ir tikai laika jautājums.LTAB links

Kas tas ir:
Latvijas Transportlīdzekļu Apdrošinātāju biroja (LTAB) mājaslapa. Šeit katrs var uzzināt turpat visu nepieciešamo un aktuālo informāciju par auto obligāto apdrošināšanu (OCTA).

Kāpēc tas ir labs:
Kopš OCTA polisēm ir piesaistīta Bonus-Malus sistēma, vieta, kur sekot līdzi savām bonusu pārmaiņām ir fundamentāli nepieciešama.
Šeit katrs, ievadot savu personas kodu (vai uzņēmuma reģistrācijas nr.), un automašīnas nr., (piem.) var uzzināt par konkrētā auto/īpašnieka pāra apdrošināšanas vēsturi.
Parakājoties šajā bāzē, var uzzināt, cik dienas auto ir bijis apdrošināts, kurā kompānijā tas ir bijis apdrošināts, vai ir izraisīti negadījumi, cik par negadījumu ir izmaksātas atlīdzības utt.
Diemžēl mājaslapa ir vairāk informatīva rakstura un nav arī pārāk pārskatāma, un ja ir nepieciešams koriģēt apdrošināšanas vēsturi (jo gadās situācijas, kad Tev ir uzrēķināts negadījums par auto, kas nekad Tev nav piederējis), ir jāgriežas LTAB personīgi - aiznesot vai aizsūtot rakstisku papīra formas iesniegumu (kas, protams, var pazust). Diezgan daudz var izdarīt arī brokeris un dažas vienkāršas lietas var sakārtot arī pie sava apdrošinātāja (tiesa, tad vispirms pašam būtu jātiek skaidrībā par potenciālajiem ieguvumiem no veicamajām izmaiņām). Katrā ziņā, ir ļoti labi, ka šāda mājaslapa pastāv.
Protams, ir jāuzlabo vietnes pārskatāmība un jānodrošina labāka pieejamība gadījumos, kad ir nepieciešams veikt izmaiņas datu bāzē. Tiesa, apdrošināšanas vēsture ir pietiekami būtiska informācija, lai tās izmainīšanai elektroniski nepietiktu ar vēstuli no anonīmas e-pasta adreses. Tātad, ja attīstīsies e-paraksts un citi e-risinājumi, arī LTAB vietne būs daudz pieejamāka.

Nav komentāru: